سرفه ها بهانه ابتکار شد !

سال ۱۳۸۵، اتفاقی برای محمدی رخ می‌دهد که مسیر زندگی‌اش را تغییر می‌دهد؛ مسیری که البته پر از چالش است. در آن‌ سال، دختر محمدی که ۳ساله بود، به نوع خاصی از حساسیت فصلی مبتلا ‌شود؛ حساسیت شدیدی که باعث می‌شد‌ دختر خردسال او از زمانی که به رختخواب می‌رفت‌ دچار سرفه‌های شدید، تهوع و البته تب ‌‌شود. محمدی و همسرش برای درمان دختر خردسالشان به پزشکان زیادی مراجعه می‌کنند و درمان‌های دارویی زیادی را هم انجام می‌دهند، اما عمده درمان‌ها بی‌نتیجه بود. تا اینکه یکی از متخصصان، درمانی غیردارویی برای حل کردن مشکل دختر او تجویز می‌کند. محمدی در مورد تجویز پزشک دخترش می‌گوید: « ایشان به ما توصیه کرد برای درمان دخترم، باید در اتاق خواب او تغییرات اساسی‌ای ایجاد کنیم؛ تغییراتی که هرنوع آلودگی در اتاق خواب فرزندمان را از بین ببرد.» محمدی به دستور پزشک دخترش، تغییرات را انجام می‌دهد. پنجره‌ها را به‌گونه‌ای عایق‌بندی می‌کند تا راه را بر ورود هرگونه آلودگی ببندد. در کنار آن، او و همسرش تمام الیاف موجود در اتاق کودکشان را هم تعویض می‌کنند؛ یعنی رختخواب، پرده‌ها و موکت اتاق. با وجود همه این تغییرات، هنوز مشکل تنفسی دختر خردسال محمدی به جای خود باقی می‌ماند.

  • آغاز یک ابتکار

هرچند تجویز پزشک برای عایق‌بندی پنجره‌ها و تعویض الیاف موجود در اتاق باعث حل مشکل نمی‌شود اما به تلاش‌های محمدی و همسرش در حل مشکل جهت می‌دهد؛« پس از آن تلاش خود را صرف پیداکردن مجراهایی کردم که از طریق آنها ممکن است آلودگی وارد اتاق دخترم شود؛ یعنی می خواستم مجراها را پیدا و سپس مشکل آنها را حل کنم چون می‌دانستم هرمشکلی هست، در هوای ورودی به اتاق دخترم است.» با همه عایق‌بندی‌هایی که او انجام داده بود، تنها یک مجرا برای ورود هوا از بیرون از اتاق باقی مانده بود؛ یعنی کانال کولر آبی. دریچه کولر اتاق دختر محمدباقر، تنها جایی بود که هنوز هوا از بیرون به داخل وارد می‌شد‌ پس می‌توانست منشأ همه مشکلات هم باشد. اما حل‌کردن این مشکل، کمی سخت‌تر است؛ چرا که کانال کولر مانند پنجره نیست که بتوان آن را مسدود و عایق کرد. هوای تهران در تابستان گرم است و دختر خردسال محمدباقر هم به هوای خنک نیاز دارد، به همین‌خاطر، محمدی به این فکر می‌افتد که مانع از ورود هوای آلوده به داخل خانه‌اش شود. محمدی به این نتیجه می‌رسد که بهترین راه برای جلوگیری از ورود هوای آلوده به اتاق ، جلوگیری از ورود آن به کولر است. اینجاست که او به سراغ فیلتر کردن کولر خانه خود می‌رود؛ فیلتری که مانع از ورود گردوغبار و البته ذرات نانومتری‌ای شود که چشم آنها را نمی‌بیند، اما با ورودشان به ریه و مجاری تنفسی، مشکلات زیادی ایجاد می‌کنند. محمدی سراغ فیلترهای هوا می‌رود و انواع مختلفی از آنها را برای کولر خانه خود امتحان می‌کند؛ از فیلترکربن فعال گرفته تا فیلترهای کاتالیست. پس از مطالعات و سعی و خطای بسیار، در نهایت متوجه می‌شود که مشکل تنفسی دخترش حل شده است؛« با فیلتراسیون کولر، در نهایت دختر خردسال من پس از مدت‌ها توانست شب‌ها را به آرامی بخوابد. انگار آبی روی آتش ریخته بودم».

اما فیلتراسیونی که محمدی روی کولر منزل خود انجام داده بود، یک مشکل بزرگ داشت، آن هم هزینه بالایی بود که او برای این کار پرداخت کرده بود. « من برای فیلتراسیون کولر خانه‌ خودمان، نزدیک به ۲میلیون تومان هزینه کردم. درست است که مشکل دختر من حل شد اما من ‌باید به‌دنبال راهی می‌بودم که بتوانم این کار را با قیمت بسیار پایین‌تری انجام دهم چون فیلتراسیون کولر، فرایندی بود که هر سال باید انجام می‌شد؛ چرا که ماهیت فیلترها، به اینگونه است که آنها پس از مدتی استفاده، کارایی خود را از دست می‌دهند.»

‌هزینه ۲میلیونی برای فیلتراسیون در هر سال، هزینه زیادی است. این اندیشه، محمدی را به سمت استفاده از فیلترهای صنعتی می‌برد؛ یعنی فیلترهایی که با حفظ همان کارایی فیلترهای آزمایشگاهی، هزینه بسیار پایین‌تری دارند. او این‌بار هم شروع به مطالعه و همینطور آزمون و خطا می‌کند، تا اینکه به نوع خاصی از فیلترهای صنعتی، بر پایه الیاف پلی‌استر می‌رسد؛ الیافی که هم می‌توانند مانع از ورود آلودگی به محیط زندگی‌ شوند و هم قیمت مناسبی دارند که استفاده از آنها را منطقی می‌کند. ذهن کارآفرینان، همیشه به‌دنبال جرقه‌هایی است که بتوان از طریق آنها آتشی روشن کرد. محمدباقر محمدی هم پس از اتفاقاتی که برایش رخ می‌دهد، چراغی در ذهنش روشن می‌شود؛ اینکه این فیلتراسیون برای کولرهای آبی، می‌تواند چیزی باشد که بسیاری از ایرانیان به آن نیازداشته باشند؛ چرا که از یک طرف نزدیک به ۷۰درصد مردم کشورمان، به‌خاطر اقلیم خشک و نیمه‌خشک ایران از کولر آبی استفاده می‌کنند.

از طرف دیگر هم به دلایل مختلف در سال‌های اخیر و ورود ریزگردها ‌به کشورمان، تعداد افرادی که با مشکلات مختلف به‌وجود آمده از این کولرها دست به گریبانند، روزبه‌روز در حال افزایش است. از طرف دیگر، نحوه نگهداری از این وسیله در خانه‌ها هم توجه محمدی را به‌خود جلب می‌کند. کولرهای آبی با وجود استفاده زیاد توسط مردم و همینطور مزیت‌هایی که دارند، به بدترین وجه ممکن توسط مصرف‌کنندگان مورد استفاده قرار می‌گیرند. عمده مصرف‌کنندگان کولر آبی، در دوره استفاده از آن، توجه خاصی به این وسیله مهم ندارند. کولرها، روی پشت‌بام‌ها رها می‌شوند و کمتر کسی به فکر رسیدگی دوره‌ای و نگهداری مناسب از آنهاست. این بی‌توجهی، باعث اتلاف منابع مهمی مانند آب و برق و همینطور ایجاد آلودگی‌های مختلف می‌شود. همه این مسائل، دست به‌دست هم دادند که من تلاش خودم را برای اصلاح این وضعیت به‌کار ببندم. محمدی تصمیم خود را می‌گیرد؛ اینکه با استفاده از تجربه‌خود در زمینه صرفه‌جویی مصرف انرژی و همینطور بهره‌بردن از تجربه اتفاقی که اخیرا برای او رخ داده بود، به تولید انبو‌ه این فیلترها بپردازد.

فیلتر کولر آبی، قبل از نصب، نیاز به طی مقدماتی دارد که رعایت آنها به تنهایی می‌تواند راندمان کولر را بالا ببرد. پیش از نصب، ‌بایدکولر تراز شده و ایرادات احتمالی آن برطرف شود.

محمدی می‌گوید: در مناطق مرکزی تهران، بعد از ۲هفته فیلتر آنقدر سیاه می‌شود که به سختی می‌توان این مقدار آلودگی را در آنجا باور کرد.

محمدی فیلتر را به‌گونه‌ای طراحی کرده که به راحتی روی کولر نصب شود. او همچنین از قابلیت شست‌وشوی چندباره فیلتر می‌گوید.

فیلتر طراحی شده آقای محمدی، ذرات ۲/۵ تا ۱۰میکرون را به‌خود جذب می‌کند. به‌خاطر جنس پلی‌استری‌اش هم به هیچ‌وجه جای خوبی برای رشد میکروب‌ها، باکتری‌ها و قارچ‌ها نیست.

داستان یک محصول

  • هوای تازه از کجا می‌آید؟

تولید فیلتر کولر آبی مانند تولید محصولات دیگر، فرایند پرچالشی است که تولیدکننده باید آن را بپیماید؛ از پژوهش برای تولید و انجام آزمایش‌های ابتدایی پیش از تولید گرفته تا تولید محصول و در نهایت بازاریابی و فروش محصول. محمدی هم به واسطه علاقه‌‌اش به تولید این محصول، قدم در راه تولید می‌گذارد؛ راهی که ابتدای آن با آزمایش‌های ویژگی‌های محصول شروع می‌شود. « در ابتدای کار، باید تأثیر فیلتر را بر تمامی اجزای کولر مورد آزمایش قرار می‌دادم؛ اینکه فیلتر چه تأثیری روی سیستم الکتریکی و سیستم مکانیکی کولر می‌گذارد.» محمدی باید به سؤالات زیادی پاسخ می‌داد. اینکه آیا استفاده از فیلتر، می‌تواند باعث تأثیر روی عملکرد کولر شود؟ چراکه در نگاه اول، فیلتر روی هوای ورودی بر کولر تأثیر می‌گذارد. مورد دیگری که باید بررسی می‌کرد، این بود که آیا فیلتر می‌تواند روی مصرف برق آن تأثیرگذار باشد؟ جواب‌هایی که او به آنها رسید، جالب بود. استفاده از فیلتر برای کولر، نه‌تنها تأثیر بدی روی عملکرد کولر ندارد که عملکرد آن را بهبود هم می‌بخشد. محمدی در بررسی‌های خود به این نتیجه رسید که فیلترهایی که او طراحی می‌کند هم مانع از ورود گردوغبار می‌شوند و هم مانع از ورود ریزگردهایی که در هوا وجود دارند و چشم غیرمسلح قادر به دیدن آنها نیستند و این ذرات پس از ورود، روی قطعات مختلف کولرهای آبی می‌نشینند.

از طرفی موجب تخریب تدریجی پوشال‌های کولر می‌شوند. وقتی پوشال‌ها کارایی خود را از دست می‌دهند، کولر هم قدرت خنک‌کنندگی خود را از دست می‌دهد. از طرف دیگر گردوغبار و ذرات ریز، روی قطعات مختلف موتور کولر می‌چسبند و مانع از فعالیت درست آنها می‌شوند. تصور کنید روی قطعاتی که در طول شبانه‌روز به‌طور مداوم در حال چرخیدن هستند، ذرات چسبنده‌ای قرار بگیرد. به‌طور مسلم این ذرات مانع از عملکرد مناسب آنها می‌شوند. ذرات معلق در هوا، ویژگی دیگری هم دارند؛ اینکه آنها هم حامل گرما هستند و وقتی وارد آب درون کولر می‌شوند، باعث بالا رفتن دمای آب کولر، افزایش تبخیر آن و استفاده بیشتر از کولر می‌شوند. همه این موارد، باعث شد تا فیلتر‌ تولید محمدی، باعث کاهش مصرف برق و همین‌طور آب شود؛ مواردی که محمدی به‌خاطر آنها توانسته محصول خود را به ثبت اختراع هم برساند، آن هم با این عنوان:«تثبیت‌کننده راندمان کولر از طریق فیلتراسیون». از طرفی، فیلترهای تولیدی او به‌خاطر کاهش مصرف برق و آب، موفق به دریافت گواهینامه از طرف وزارت نیرو هم می‌شوند. کاهش مصرف برق و آب، تنها ویژگی فیلترهای طراحی و تولید شده نیستند.

فیلترهای تولیدی او، ویژگی مهم‌تری هم دارند که اصولا به‌خاطر آن ویژگی تولید شده‌اند؛ جلوگیری از ورود ذرات بیماری‌زا به منازل؛ ذراتی مانند باکتری‌ها، قارچ‌ها، ویروس‌ها و میکروب‌ها. فیلترهای طراحی و تولید شده توسط او، این قابلیت را دارند که باعث جذب و چسبیدن این ذرات بیماری‌زا به‌خود شده و مانع از ورود آنها به داخل هوای خانه شوند. این ویژگی فیلترها هم به‌خاطر وجود بار الکتریکی روی آنهاست؛ باری که باعث می‌شود تا ذرات بیماری‌زا، ‌هنگام ورود به درون کولر، از پوشال‌ها و فیلتر عبور نکرده و همانجا روی فیلتر باقی بمانند. البته آنچه محمدی می‌گوید، تنها ادعای خودش نیست. حرف او را، وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی هم تأیید کرده است، آن‌هم با گواهینامه‌ای که برای این منظور به محصول او داده است.

  • کودکی پرماجرای آقای کارآفرین

زندگی بیشتر کارآفرین‌ها، یک فصل مشترک دارد؛ آن‌هم نشانه‌هایی است که در دوران کودکی در زندگی آنها دیده می‌شود. در داستان زندگی بیشتر کارآفرینان، می‌توان مقاطعی یافت که در کودکی‌شان، دست به کارهایی می‌زده‌اند که چندان با دوره‌ای که در آن به سر می‌برده‌اند سازگا نبوده.

در کودکی محمدباقر محمدی هم می‌توان نشانه‌هایی مانند این را یافت؛ «از همان دوران کودکی، همیشه دوست داشتم وسیله‌ای با دستان خودم بسازم در آن دوران و به‌خاطر تأثیراتی که از فضای دوران جنگ گرفته بودم، به‌دنبال این بودم که از ترکیب مواد شیمیایی مختلف، مواد منفجره بسازم. یا اینکه یک‌بار با قراردادن یک آرمیچر روی سطح فلزی یک اتوی برقی قدیمی، یک مدل کوچک از یک قایق تندرو ساخته بودم.» به‌خاطر همین علاقه هم محمدی تصمیم خود را می‌گیرد و از همان ابتدا مسیرش را مشخص می‌کند. برای تحصیل در رشته برق، به هنرستان می‌رود و بعدها در دانشگاه هم همین رشته را ادامه می‌دهد. هدفش هنوز هم ساختن وسیله‌ای جدید بود، این‌بار وسیله‌ای پیشرفته‌تر؛ یک موتور هیبریدی. اما به مرور زمان، در می‌یابد که آنچه در ذهن خود پرورانده است، بیشتر به یک‌رؤیا شبیه است تا هر چیز دیگر. خودش در این‌باره می‌گوید: «با گذشت زمان و به مرور دریافتم که انتخاب چنین هدفی برای ادامه تحصیلات، رویاپردازانه بوده.»

پس از این دوره، محمدی به موضوع صرفه‌جویی در انرژی علاقه‌مند می‌شود. از آنجایی هم که عمده اتلاف انرژی، از طریق سرمایش و گرمایش صورت می‌گیرد، توانش را روی عایق‌‌های برودتی و حرارتی معطوف می‌کند؛ یعنی دقیقا همان‌ چیزی که می‌تواند مانع از اتلاف انرژی شود. پس از ازدواج در سال ۱۳۸۰، همراه با همسرش که او هم در زمینه مشابه فعالیت می‌کرده، تمام توان و تلاش‌اش را در این زمینه معطوف می‌کند؛ یعنی طراحی و اجرای پروژه‌های عایق‌کاری و ساخت سردخانه‌‌. محمدی و همسرش در این دوره، در کنار فعالیت اجرایی، به واحدهای صنعتی مختلف خدمات مشاوره‌ای هم ارائه می‌دهند؛ خدمات مشاروه‌ای در زمینه عایق‌‌های حرارتی و برودتی.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cart
Your cart is currently empty.